Wszyscy Jesteśmy Równi - Świat Absurdu który Nas Otacza.

Życie Rencisty , Bezrobotnego i Emeryta w Absurdzie Życia Współczesnego

Ogłoszenie

Witamy na Forum Zapraszamy wszystkich do pisania. Bardzo Proszę o Niewstawianie Reklam. Na FORUM.

#1 2011-08-17 09:57:22

 Irena Anna

Admin

7029924
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 270
Zainteresowania / hobby : Kocham wszystkie zwierzęta
WWW

100 lat, polski internecie!

Internet w Polsce właśnie skończył 20 lat.

http://m.onet.pl/_m/7fc52bac4bf4c23ea37c8ff2421029d2,14,1.jpg

fot. Shutterstock
17 sierpnia 2011 polski internet kończy 20 lat. Jak się rodził, jakie kryzysy przeszedł i jak dorastał?

Koniec PRL-u staje się wielką szansą dla Polski. Instytucje i firmy sprawujące kontrolę nad ogólnoświatową siecią, BITNET-em, dają polskim środowiskom akademickim zielone światło do podłączenia się do sieci. Wcześniej jako państwo bloku wschodniego mieliśmy nałożone embargo na tę technologię, a Związek Radziecki nie buduje sieci komputerowych.

Jak rodził się polski internet?

Pod koniec lat 80. działa kilka wielkich sieci, m.in. MILNET czy udostępniony już cywilom ARPANET. I BITNET łączący ośrodki akademickie, wraz ze swoją europejską odnogą o nazwie EARN. Co prawda polscy naukowcy już w 1987 roku łączą się z genewskim CERN-em, ale przy sprzeciwie ówczesnych zarządców sieci i przy użyciu pirackiego oprogramowania.



NASK, jedna z najważniejszych instytucji, które wpłynęły na internet w Polsce. 1997 rok.


17 lipca 1990 roku Uniwersytet Warszawski zostaje podłączony do BITNET-u. Nieoceniony wpływ na tę decyzję ma ruch "BITNET dla Polski" lansowany przez polskich stażystów i młodych naukowców działających na zachodnich uczelniach. Również polskie instytucje i urzędy wyrażają zgodę na podłączenie do sieci. Tu z kolei pomaga zupełna nieznajomość tematu przez urzędników. "Po prostu większości z nich niewiele mówiły takie pojęcia, jak sieć komputerowa, poczta elektroniczna, przesyłanie komunikatów i zbiorów w sieci. Ta - jak to zapewne sądzili - kolejna i nieszkodliwa zabawka naukowców bez większych problemów i przekonujących wywodów była zatwierdzana na wszystkich szczeblach urzędowych" - mówił w wywiadzie dla PC Worlda Andrzej Smereczyński, który odpowiadał za przyłączenie Polski do EARN.

20 lat temu nikt nie przypuszczał, jak wielkie zmiany przyniesie. Wraz z jego narodzinami nastała prawdziwa rewolucja, która trwa do dziś.


Jestem taka jaka jestem i inna nie będę .
http://www.11street.pl/vardata/gify/aniolki/aniolki026.gifhttp://www.11street.pl/vardata/gify/kwiaty/kwiaty095.gif

Offline

#2 2011-08-17 13:37:24

 Irena Anna

Admin

7029924
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 270
Zainteresowania / hobby : Kocham wszystkie zwierzęta
WWW

Re: 100 lat, polski internecie!

20 lat internetu w Polsce

Na dobre czy na złe, internet stał się integralną częścią naszej kultury i czasem trudno uwierzyć, jak radziliśmy sobie bez tego narzędzia, tym bardziej, że jest z nami od tak niedawna. Wprawdzie 20 lat to znamienny przedział czasu, lecz nie zapominajmy, że od 1991 roku jeszcze lata musiały minąć, by sieć wyszła poza hermetyczne grono akademików i entuzjastów elektroniki. Pierwszym polskim internautom z pewnością wyrył się w pamięci dźwięk nawiązywanego przez modem połączenia i mantra 0202122, a na upowszechnienie stałych łącz z, wydającymi się dzisiaj absurdalnymi, limitami transferu przyszło większości z nas czekać aż do początku millenium.

Z sieci korzystamy w domu i pracy, coraz rzadziej na desktopach, częściej na laptopach, a od upowszechnienia smartfonów również za ich pośrednictwem. Warto sobie przypomnieć, jak przez te dwie dekady sieć odmieniała nasze życie.


KOMUNIKACJA BEZ GRANIC


Na początku był e-mail - idea błyskawicznego przesyłania informacji, niezależnie od odległości czy kraju, stojąca u podstaw sieci, musiała być szokiem dla społeczeństwa dobrze pamiętającego jeszcze "czekanie na międzymiastową", nie wspominając już o połączeniu z "zagranicą" będącym czystym science-fiction.

Szybko jednak oswoiliśmy się z myślą, że życzenia świąteczne "zza wielkiej wody" w formie elektronicznej dochodzą na czas.


KOMUNIKACJA BEZ GRANIC

Pierwszych internautów zafascynowała idea czatu, w której osoby z całej Polski, o każdej porze mogły spotykać się w wirtualnych pokojach. Potem nastąpiła era gadu-gadu, któremu to komunikatorowi oddać trzeba zasługę znacznego spopularyzowania w naszym kraju komputerów i sieci - a pośrednio przyczynił się też do niejednej wojny o czas dostępu do domowego komputera między rodzeństwem. Zaszczepiona w nas zaradność okazała się idealnie współgrać z nowymi technologiami telekomunikacyjnymi, najpierw popularyzując wśród młodzieży bramki SMS, a znacznie później wideorozmowy (VoIP), gdy emigranci "wyspowi" i ich rodziny w Polsce odkrywały pożytki z nich płynące.

OTWARTE FORUM WYMIANY MYŚLI


"Dopóki nie odkryłem internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - ta dość stanowcza ocena, która padła z ust mistrza Lema, wydaje się uzasadniona gdy natrafimy na "trola", który nawet najbardziej pokojowemu użytkownikowi może "podnieść ciśnienie". Nie powinno to jednak dziwić, skoro w rzeczywistości również najlepiej słychać krzykaczy. Nie przekreśla to jednak faktu, że internauci to MY - społeczeństwo istniejące równocześnie w zupełnie realnym świecie. Tak samo w jednej i drugiej rzeczywistości różnimy się w niektórych, a zgadzamy w innych kwestiach. Żadne inne medium dotąd nie oferowało takiej swobody w wymianie poglądów. Każdy ma tu wstęp i nie ogranicza nas czas ani miejsce prowadzenia dyskusji.


Jestem taka jaka jestem i inna nie będę .
http://www.11street.pl/vardata/gify/aniolki/aniolki026.gifhttp://www.11street.pl/vardata/gify/kwiaty/kwiaty095.gif

Offline

#3 2011-08-17 14:01:43

 Irena Anna

Admin

7029924
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 270
Zainteresowania / hobby : Kocham wszystkie zwierzęta
WWW

Re: 100 lat, polski internecie!

WŁASNE MIEJSCE W PRZESTRZENI

Internet umożliwił nie tylko wypowiadanie sie na forach, ale przede wszystkim samodzielne tworzenie miejsc w sieci. Na początku każdy mógł zostać adminem forum, potem tworzyć i zarządzać witryną WWW, w końcu pojawiły się blogi, pozwalające na nieskrępowaną ograniczeniami tradycyjnych modeli publikacji twórczość. Trudno określić jednoznacznie w którym momencie również i tradycyjne media zaczęły cytować blogowe wpisy - rzeczowością i aktualnością nieraz deklasujące profesjonalnych dziennikarzy. Stąd już prosta droga do zaistnienia instytucji dziennikarstwa obywatelskiego, które jest chyba najdobitniejszym przykładem, w jaki sposób sieć dała realny (nomen omen) dostęp do przestrzeni publicznej dla każdego.



INTERNAUTA NASZ PAN

Gdybyśmy szukali najbardziej odczuwalnej konsekwencji wpływu istnienia internetu na szarą codzienność "realu" - powinniśmy chyba zwrócić szczególną uwagę jak w ciągu kilku lat, niemal nie do poznania zmienił się sektor usług. Niezastąpionym narzędziem, z punktu widzenia konsumenta, jest możliwość sprawdzenia i porównania cen określonych produktów, co często daje obraz jaki sklep, rzeczywisty czy internetowy jest, a który nie jest dla "mądrych inaczej".

INTERNAUTA NASZ PAN

Co istotniejsze, czy to sklep, biuro podróży, klub fitness czy firma budowlana - każda firma musi liczyć się z tym, co o niej mówią w sieci. Czy chodzi o drobny gadżet, czy o inwestycję na całe życie - internauci wyrabiają sobie nawyk wpisywania w wyszukiwarkę nazwy produktu, producenta czy usługodawcy by znaleźć wcześniejszych klientów i ich opinie. Ta tendencja wpływa także, choć nieco bardziej topornie, na poziom usług urzędów - nie tylko, że sieć zastąpiła zakurzoną "księgę wniosków i zażaleń", ale coraz więcej spraw możemy załatwić siedząc przed własnym komputerem. Czy chodzi o tak błahą sprawę jak informacja odnośnie godzin funkcjonowania urzędów, aż po składanie deklaracji podatkowej i sprawdzenie stanu ksiąg wieczystych. Trzeba przyznać - jest łatwiej.

SPOŁECZNOŚCI

Serwisy to pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy o społecznościach. Jest to zrozumiałe o tyle, że to właśnie dzięki nim możemy pozostawać stale w kontakcie z osobami, z którymi osobiście możemy zobaczyć się raz na jakiś czas. Nie zapominajmy jednak, że już u swoich początków sieć pozwalała odnaleźć się ludziom wszelkich pasji i zainteresowań, nawet tych najbardziej niszowych. Nieważne czy jesteś miłośnikiem grzybobrania, czy entuzjastą domowych win i nalewek - możesz być pewien, że w sieci nie braknie podobnych tobie zapaleńców chcących dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.


SPOŁECZNOŚCI


Do tego połączeni w sieci możemy wspólnie osiągać cele trudne do zrealizowania w innym wypadku. Bez aktywnego udziału w internetowej rzeczywistości, nie tylko nie mielibyśmy spontanicznych happeningów (flashmob), ale zabrakłoby wielu inicjatyw obywatelskich. Dopracowywana jeszcze i dopiero popularyzująca się u nas usługa informacji o korkach na drodze w czasie rzeczywistym jest przykładem zupełnie pragmatycznego wykorzystania informacji, jakie może dostarczać każdy internauta.


Jestem taka jaka jestem i inna nie będę .
http://www.11street.pl/vardata/gify/aniolki/aniolki026.gifhttp://www.11street.pl/vardata/gify/kwiaty/kwiaty095.gif

Offline

#4 2011-08-21 12:04:53

 Irena Anna

Admin

7029924
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 270
Zainteresowania / hobby : Kocham wszystkie zwierzęta
WWW

Re: 100 lat, polski internecie!

http://m.onet.pl/_m/0bb9056073acccc21fc76304446069ce,46,1.jpg

Producenci laptopów liczą na uczniów

fot. Shutterstock
Powiązane notowania

Nowa stawka VAT w różnym stopniu wpłynie na opłaty pobierane przez operatorów telekomunikacyjnych
- Play nie zamierza podnosić cen SMS-ów, MMS-ów, połączeń krajowych i zagranicznych, zmieni się za to cena... Zobacz więcej 3 sty, 19:54
Prezes Cyfrowego Polsatu sceptyczny wobec współpracy TP z TVN
Prezes Cyfrowego Polsatu Dominik Libicki jest sceptycznie nastawiony do powodzenia współpracy TVN i Telekomunikacji... Zobacz więcej 15 paź 10, 15:52
Streżyńska: chcemy tańszych SMS-ów; PKPP: operatorom spadną przychody 26 sie 10, 17:03
Triumwirat zamaluje białe plamy 19 sie, 05:58
TPSA (309) zobacz więcej
CYFRPLSAT (123) zobacz więcej
Telekomy szykują się do batalii o budżety rodziców uczniów i studentów. Rozegra się ona między sieciami komórkowymi promującymi mobilny dostęp do Internetu

– Koniec III i koniec IV kwartału to najlepsze okresy na sprzedaż dostępu do Internetu zarówno mobilnego, jak i stacjonarnego. Wtedy nasilamy działania marketingowe i sprzedażowe – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej, do której należy sieć komórkowa Orange. – Łączymy już oferty sprzedaży laptopów i tabletów z Orange Free. Szczegółów na razie podać nie mogę, ale szykujemy się – dodaje Jabczyński.


Ważna końcówka sierpnia

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polkomtel, operator sieci Plus, zamierza wprowadzić nowe oferty iPlusa 23 sierpnia. Obecnie nie ma on m.in. oferty Internetu na kartę. Czy ją wprowadzi? – Nie komentujemy – mówi Katarzyna Meller, rzeczniczka Polkomtela, pytana o najbliższe działania firmy.

W ostatnim tygodniu sierpnia należy spodziewać się nowych ofert u konkurencji: w grupie TP i w T-Mobile. W przypadku tego ostatniego operatora tygodnie poprzedzające start nowego roku szkolnego, a potem akademickiego, mogą okazać się też odpowiednią porą na rynkowy powrót marki Heyah, której aktywność marketingowa znacznie zmalała, gdy trwała pierwsza wizerunkowa faza rebrandingu Ery na T-Mobile.

O rynek uczniów i studentów samodzielnie zawalczy Cyfrowy Polsat, choć jego właściciel Zygmunt Solorz-Żak jest bliski przejęcia Polkomtela. – Na razie ciągle działamy oddzielnie – mówi Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.


Z dedykacją dla studenta?

Proponowany przez Cyfrowy Polsat mobilny Internet, stawiający na szybkość i transfery o dużym natężeniu, w porównaniu z ofertami „wielkiej trójki” wygląda atrakcyjnie w odniesieniu do ceny za 1GB przesyłanych danych. Jednak minusem jest to, że większą część pakietu gigabajtów w ramach abonamentu można wykorzystać jedynie w nocy. Nie zmienia to faktu, że student z ważną legitymacją może kupić 54 GB za 50 zł miesięcznie. Według Zomer dziś nie można wykluczyć, że ta i inne obowiązujące do 31 sierpnia promocje zostaną przedłużone. – Ta grupa odbiorców mogłaby potencjalnie otrzymać dedykowaną ofertę w przypadku uruchomienia usług LTE – dodaje.

Rynek czeka na komercyjny start tego ultraszybkiego Internetu od dłuższego czasu. Ile będzie kosztować ta usługa? Cyfrowy Polsat dziś nie ujawnia. Wiadomo jedynie, że oprócz modemu trzeba będzie zainwestować w antenę poprawiającą sygnał.

Do studentów skieruje swoją ofertę także relatywnie tani dziś Play. – Okres przed początkiem roku szkolnego to dobry czas dla dedykowanych ofert dla studentów i nauczycieli – przyznaje Marcin Gruszka, rzecznik P4, operatora tej sieci. Obecnie oferta dla tej grupy różni się od zwykłej 50-proc. zniżką abonamentu przez pierwsze dwa miesiące umowy.

Netbooki wyparły PC-ty

Oferty telekomów na pewno łączone będą z tabletami i laptopami „za złotówkę”. Producenci elektroniki także szykują się do żniw.

– Rozpoczęcie roku szkolnego to jeden z okresów, po których producenci spodziewają się wzrostu sprzedaży, gdyż rośnie zapotrzebowanie ze strony rodziców, uczniów i studentów – mówi Tomasz Szymański z polskiego oddziału firmy Acer.

Zgadzają się z nim pozostali producenci. Większość z nich odnotowuje co roku we wrześniu – październiku kilkuprocentowy wzrost obrotów, głównie w segmencie tańszych komputerów przenośnych. Mowa tu przede wszystkim o netbookach – komputerach mniejszych od laptopów i mających słabszą od nich konfigurację sprzętową, a stworzonych głównie z myślą o korzystaniu z Internetu. Ich przedział cenowy to 1000 – 1800 zł. Studenci chętnie kupują netbooki Asusa z serii Eee PC 1215 (1600 – 1800 zł), wyposażone w 12-calowy ekran o jakości HD. Dell kieruje do uczniów 10-calowego netbooka Inspiron za 1400 zł, a HP serię Mini za 1100 – 1250 zł. MSI zapowiada na jesień premierę 12-calowego „uczniowskiego” netbooka U270 w cenie 1600 – 1800 zł.

W okresie powrotu do szkoły nieźle się sprzedają również podstawowe modele laptopów (czyli notebooków) – komputerów przenośnych silniejszych od netbooków, kosztujących 1500 – 2500 zł. Z droższych urządzeń rodzice chętnie w tym okresie sprawiają dzieciom laptopy przeznaczone do gier (od 2400 zł), np. z serii RF Samsunga (od 2300 zł), Alienware firmy Dell (od 3700 zł) czy GE620 DX


Jestem taka jaka jestem i inna nie będę .
http://www.11street.pl/vardata/gify/aniolki/aniolki026.gifhttp://www.11street.pl/vardata/gify/kwiaty/kwiaty095.gif

Offline

Witamy na Forum Świat jest taki piękny , a ludzie tego nie doceniają. Nasze życie mamy w naszych rękach .

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.067 seconds, 11 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gram24.pun.pl www.zagadkizcalltv.pun.pl www.channeldisney.pun.pl www.wonderlife.pun.pl www.darksoldierss.pun.pl